Krzeszowiccy radni dostali służbowe laptopy

Dla radnych właśnie kończy się era papierowych wydruków. Gmina postanowiła wyposażyć ich w służbowe laptopy. Sprzęt ma im służyć do końca kadencji. Przenośne komputery odebrali tuż po zakończeniu sesji, na której przyjęto budżet na nowy rok.

Koszt jednego laptopa z oprogramowaniem to 1 300 złotych. W sumie, za 21 komputerów dla radnych gmina zapłaciła ponad 27 000 złotych. Podstawowym kryterium była cena. Na styczniowej sesji radni będą już wyposażeni w przenośne komputery marki Lenovo.

Po co radnym laptopy? Burmistrz zakup tłumaczy poprawą komunikacji i przede wszystkim oszczędnością na papierze. Nie był jednak w stanie odpowiedzieć na pytanie ile pieniędzy w tej chwili przeznacza biuro rady na wydruk materiałów dla radnych, ani po jakim czasie zakup się zwróci. Od papierowych wydruków radni mają odchodzić stopniowo, możliwe więc, że na styczniowej sesji przy niektórych, tuż obok służbowego laptopa, znajdzie się jeszcze plik kartek.

Po zakończeniu kadencji krzeszowiccy samorządowcy laptopy będą musieli zwrócić. Ze służbowych komputerów korzystają m.in. radni sejmiku Województwa Małopolskiego. Do zakupu tabletów dla samorządowców przymierza się też Starostwo Powiatu Chrzanowskiego.

LaMenta3 via Foter.com / CC BY-SA

Czytaj również:

39 komentarzy

 1. Gie napisał(a):

  Czy wiadomo jaki to model Lenovo?

  • Gie napisał(a):

   Nikt nie wie jaki to model? Ciekawe jakiego mają tam Office-a? W tanich laptopach jest Office 365 z licencją na rok. Po roku trzeba płacić. A skoro te laptopy mają zastąpić dokumenty papierowe to Office będzie potrzebny. No chyba że skuszą się na Libre Office? 🙂

   • Anonim napisał(a):

    Ale który model ? Ten ze zdjęcia, czy ten, który dostali radni ??

    • Gie napisał(a):

     Ten który dostali radni.Pytam bo chciałbym sprawdzić co to za cudo za 1300 zł i ile kosztuje w sklepach.

     • Anonim napisał(a):

      Ale 1300 to żadne pieniądze jak na lapka – za 1300 to są podrzędnej klasy laptopy. Dobrze Pretendent pisał, nie pograją sobie 😉 A niektórym pewnie się Wiedźmin marzył 😉

     • Gie napisał(a):

      Zapomniałem wziąć cudo w cudzysłów. 🙂 Wiem że to będzie raczej słaby sprzęt. Chcę wiedzieć jak słaby. 🙂

     • Anonim napisał(a):

      Na pasjansa w czasie pracy wystarczy 🙂

  • Gie napisał(a):

   I jak tam? Radni korzystają z laptopów? 🙂 Ile już gmina zaoszczędziła na ksero i papierze? 🙂 No i czy wiadomo jaki to model Lenovo?

   • Anonim napisał(a):

    A co Cię tak strasznie interesuje model lapka ?
    Idź do urzędu, na dzienniku podawczym zostaw pismo skierowane do odpowiedniej osoby, w którym to piśmie zadaj nurtujące Cię pytanie.
    Szukaj u źródła, a nie w plotkach. Z plotek to potem wychodzą różne Superexpressy i inne dziwne gazety i telewizje.

    • Gie napisał(a):

     A to nie może mnie interesować? Nie mogę zapytać w internecie? A jeśli zapytam u źródła to mogę tutaj napisać jaki to model?

     • Anonim napisał(a):

      Ależ możesz. Ale pytając chyba liczysz na odpowiedź. Może i odpowiedź tutaj dostaniesz, pytanie tylko skąd będziesz wiedział, że będzie to prawdziwa informacja o tym modelu ?
      Zapewne model możesz tutaj napisać. Pytanie tylko czy kogoś więcej niż Ciebie i Twoich znajomych to interesuje ?

 2. Pretendent do tytułu głównego trolla napisał(a):

  Za 1300 to fajerwerków się bym nie spodziewał.
  W CS-a co po niektórzy nie pograją.
  Chociaż większości przydało by się coś pokroju Simcity – może by w końcu nauczyli się zarządzać miastem. Na początek wirtualnym 🙂

 3. db napisał(a):

  Pytanko 😉 …czy radni nie okażą się bezradni wobec techniki???

 4. Jan napisał(a):

  Dadzą radę z taką techniką? Kursy jakieś może?

  • Anonim napisał(a):

   Teraz dużo unia daje na kursy komputerowe dla seniorów. Można kawał porządnego pieniądza zarobić, oczywiście polaczkowo – cebulaczkowym sposobem (tak robić, żeby zarobić a się nie narobić).

 5. Anonim napisał(a):

  Jakaś bzdura, już całkowicie się pogubią i nie będą wiedzieć za czym głosują.

 6. obserwator napisał(a):

  Szanowna redakcjo kto z waszego portalu jest na Sesji?.Pytam ponieważ piszecie o budżecie wzmiankowo ale co w budżecie ani słowa. Przecież to jedna z najważniejszych uchwał.a napewno były inne wydarzenia czemu nie informujecie o wszystkich tam będących tam zdarzeniach. Bardzo proszę o jakąś odpowiedź. No chyba, szukacie sensacji ale do poziomu brukowca niechcecie się zniżać

 7. jasiek napisał(a):

  ciekawe, kiedy załapią trojany i tyle będzie z komputeryzacji radnych…

 8. obserwator napisał(a):

  Bardzo dziękuję za odpowiedz jest konkretna i dużo moge sie dowiedzieć. A można było dać jako informacje wiodącą. A nie o tabletach.czesto czytam waszą stronę ale dopiero teraz postanowiłem odezwać się i napisać. Pozdrawiam i mam nadzieje ze niebedzieci brukowcem internetowym.

  • Anonim napisał(a):

   Nie, no tablety super sprawa. Każdy by chciał – zwłaszcza jak za darmo.
   A 27 tysięcy poszłooo…

 9. Anonim napisał(a):

  A ZA ZNISZCZONEGO LAPTOPA RADNY POWINIEN ZAPŁACIĆ.TO TAK JAK W WYPOŻYCZALNI AUT.ZA RYSY SIĘ PŁACI.

 10. obserwator napisał(a):

  A pewnie że muszą . Ale nie są ich jak znam przepisy to nie mogą być

 11. Adam napisał(a):

  Laptopy dla Radnych a w szkolnych pracowniach komputerowych sprzęt to zabytki.
  Jeśli już trzeba było wydać te 21000 zł to przynajmniej jedna pracownia byłaby wyposażona. Tak to tylko zabawka nie wykorzystana przez Radnego którego chyba stać na kupno. Czy każdy znas dostaje takie prezenty? A może Rada Miejska podejmie uchwałę i przekaże sprzęt do którejś ze szkół, które napewno potrzebuję takiego wsparcia?

 12. Anonim napisał(a):

  żeby chociaż radni mieli wgrany do swoich laptopów (obowiązkowo!) plan zagospodarowania Krzeszowic i zapoznali się dokładnie z jego mankamentami i błędami (obowiązkowo!), zanim go w przypływie euforii uchwalą, byłaby z tego jakaś wymierna korzyść 😉 mógłby tym się zająć np. główny informatyk gminny.

 13. Adam napisał(a):

  Widzę że jakoś mój głos o przekazaniu tych laptopów do jednej z wybranych placówek edukacyjnych w naszej gminie nie trafił na podatny grunt. Zero reakcji i zainteresowania tą głupotą naszego urzędu, który poraz kolejny podejmuje idiotyczną decyzję. Już raz stworzono absurdalne stanowisko doradcy do spraw przedsiębiorczości. To kolejna głupota.

  • Pretendent do tytułu głównego trolla napisał(a):

   Ale chwila. Ten Twój głos to tylko w słowach pisanych pojawił się tutaj ? Czy oficjalnie wystosowałeś pismo do UM ? Bo jeżeli tylko tutaj, to nie bardzo rozumiem, czego oczekiwałeś ? Że wszyscy klikną „lubię to”, zaczną pisać pod Twoim postem jaki to wspaniały masz pomysł ?
   Tutaj pisze kilka, kilkanaście osób, więc wybór adresata Twoich przemyśleń był nie do końca trafiony, jeżeli Twoją wolą było uzyskanie czegokolwiek więcej poza milczącą aprobatą tutejszych użytkowników.

  • Anonim napisał(a):

   Adamie jesteś kompletnym idiotą

   • Pretendent do tytułu głównego trolla napisał(a):

    A potem ludzie mają pretensje, że „naród się dzieli”. Dlaczego zaczynasz rozmowę od iwektyw rzucanych w stronę człowieka, którego nie znasz ?? Na „dzień dobry” zaczynasz wyzywanie ludzi od idiotów. A nie lepiej wytłumaczyć grzeczniej ?
    Na prawdę teraz jest taka moda, że „im podlej tym lepiej” ??

 14. Anonim napisał(a):

  A kto się teraz zrzeknie takiego prezentu na rzecz edukacji dzieci?

 15. D60 napisał(a):

  Krótko mówiąc nasi BIEDNI radni dostali prezencik noworoczny. Może wreszcie będzie można wysłać im maila i dostać odpowiedź, bo realna rozmowa z nimi najczęściej nie wchodzi w grę. Władza zmienia ludzi, zwłaszcza lokalnie.

 16. Gie napisał(a):

  Tak właściwie to w jakim trybie zostały kupione te laptopy? Nie powinien odbyć się jakiś przetarg czy cuś? Nie powinny być podane jakieś parametry, wymogi jakie ma spełniać laptop?

 17. Do gie napisał(a):

  Poczytaj PZP, a potem się wypowiadaj…

 18. Robert napisał(a):

  W dzisiejszych czasach komputer służbowy to normalność. Wiadomo, że ten jednorazowy wydatek posłuży przechodnio przez wiele lat. Ani to wydatek, ani to specjalny luksus. Chyba każdy rozumie, że dla typowego radnego taki laptop to bardziej obciążenie niż nagroda. Przecież teraz trzeba będzie poświęcić trochę czasu aby sprawdzić pocztę, wysłać meila, zredagować pismo itp. Jeżeli w/w komputery pozwolą na sprawniejszą, bardziej zorganizowaną pracę – z dostępem do serwera na którym znajdują się bieżące ważne materiały to chyba ok…

  • Krzysiek napisał(a):

   Człowieku, nie rozśmieszaj mnie. Obciążenie ?! „Poświęcić czas na sprawdzenie maila”. Czy ty jesteś kosmitą ?? Skonfiguruj sobie konto na telefonie, maile będą przychodzić w czasie rzeczywistym. Wtedy jeden rzut oka na tytuł maila i już wiesz, czy jest coś pilnego „na już” czy możesz na takiego maila odpowiedzieć później.
   Wytłumacz mi jedno, bo nie do końca rozumiem. Piszesz, że TERAZ trzeba będzie poświęcić trochę czasu na sprawdzenie poczty i wysłanie maila. A kiedy radni nie mieli laptopów, to ta forma komunikacji nie istniała ?? Radni nie redagowali pism ?? Teraz radny będzie robił to znacznie szybciej, nie musi już redagować pism na swoim komputerze w domu ! Więc to jest nagroda i wielkie odciążenie, nie obciążenie !
   Jednorazowy wydatek 1300 złotych na komputer, który swoją specyfikacją za 2 lata będzie przestarzały uważasz, że będzie przechodni ??
   Redagowanie pism obciążeniem dla radnego… to się nie dzieje na prawdę…

 19. erengo_hermano napisał(a):

  Tylko kupować komputer radnym to trochę tak jakby się przyznawać, że wybraliśmy ludzi średniowiecza. Czyli jak głosowałem na tego radnego to on nie korzystał z maila, nie miał fb, nie potrafił sprawdzić ustawy w internecie? Czyli nie miał komputera. Czyli jeszcze ich na kurs wysłać? Rozumiem, gdyby każdy radny dostał dodatek np 300zl na serwis swojego laptopa, ale nie na kupno nowego.

  • Anonim napisał(a):

   Ale przecież to, że ktoś nie ma laptopa nie oznacza, że nie ma maila, nie ma fb, itd. Teraz do tego wystarczy telefon.
   A poza tym kto powiedział, że radni nie mają w domu stacjonarek ? Co poniektórym przecież musi Battlefield, CS GO i SimCity pójść 😉

Pozostaw komentarz