Jawność sprzyja każdej Władzy

Kadencja Rady dobiega końca a wszystkich protokołów z posiedzeń komisji nadal brak

Powoli zbliżamy się do końca kadencji. 8 listopada krzeszowiccy radni najprawdopodobniej po raz ostatni spotkają się w obecnym składzie. Między 19 a 23 listopada komisarz wyborczy zwoła pierwszą sesję, rozpoczynającą pięcioletnią kadencję. Mimo, że kadencja starej Rady właśnie dobiega końca, w Biuletynie Informacji Publicznej wciąż nie ma wszystkich protokołów z posiedzeń komisji problemowych. Z prośbą o to, by w ogóle się tam znalazły, zwróciliśmy się dwa lata temu do przewodniczącego Adama Godynia.

Mimo, że każda komisja poza przewodniczącym, ma jeszcze sekretarza, na którego barkach spoczywa obowiązek sporządzenie protokołu i który z tego tytułu otrzymuje większe uposażenie, przekonanie radnych do umieszczania sprawozdań z komisji w BIP łatwe nie było. W mailu z 5 lutego 2016 roku przewodniczący rady napisał do nas: „Mimo braku pełnego konsensusu w gronie Rady, co do publikowania protokołów z komisji problemowych, znajdą się one w Biuletynie Informacji Publicznej wkrótce”.

Pierwsze protokoły z początku 2016 roku trafiły do BIP-u pod koniec lutego. Co ciekawe, mimo, że większość komisji spotyka się najczęściej raz na miesiąc (wyjątek stanowiłam komisja doraźna ds. planów, której członkowie w najbardziej intensywnym momencie swoich prac spotykali się osiem razy w miesiącu) protokoły z ich posiedzeń i tak nie trafiają w sposób regularny do internetu.

Najświeższy protokół pochodzi z posiedzenia Komisji Edukacji, które miało miejsce 27 września. Do BIP trafił 25 października, czyli po upływie miesiąca. W internecie znajdziemy też wrześniowe protokoły z posiedzeń komisji  budżetu, środowiska  i zdrowia. Gorzej jest w przypadku komisji rewizyjnej, ostatni protokół z jej posiedzenia pochodzi z 14 sierpnia.  Jeszcze gorzej sprawy mają się z protokołami z posiedzeń komisji infrastruktury – ostatni pochodzi z 24 kwietnia. To jednak nic w porównaniu z komisją bezpieczeństwa i statutów z której ostatni zamieszczony w BIP protokół pochodzi z 24 października 2017 roku.  Co ciekawe, sprawozdania trafiło do sieci w maju, czyli po upływie pół roku od posiedzenia! Jak wynika z harmonogramu prac, komisja miała się spotykać także we wrześniu i na przełomie października i listopada.

Z miesięcznym opóźnieniem do internetu trafiają też protokoły z sesji Rady Miejskiej. Jednak w tym przypadku ustawodawca postarał się, by mieszkańcy z posiedzeniami byli na bieżąco. Gminy są  zobligowane do zakupu urządzeń dzięki którym transmisje z sesji wkrótce będziemy mogli oglądać na żywo.

8 komentarzy

8 Komentarzy

 1. Hmm

  03/11/2018 o 22:47

  Przewodniczący komisji bezpieczeństwa… znowu w radzie? Znowu tak skutecznie będzie pracował? 😉

 2. BB

  04/11/2018 o 00:03

  Za protokoły odpowiedzialny sekretarz, ma nawet dodatek.

 3. JERZY

  04/11/2018 o 10:24

  Zadziwiająca bezskuteczność Przew. Rady ale czym podbudowana? Beztroską, omijaniem prawa, tolerancją niechlujstwa, nadmiernym zatrudnieniem albo najprawdopodobniej, po prostu nie publikujmy tego co niewygodne.
  Na Przewodniczącego Rady proponuję Pana Słotę Leszka, ma wszelkie predyspozycje, śmiga w tej papierologii i wprowadzi jakiś porządek, Pan Godyń, przykre, ale sobie z tym nie radzi.
  Ciekawi mnie praca nowych radnych i zgodna z konieczności, współpraca z Burmistrzem.

  • krzeszowiceone.pl

   04/11/2018 o 13:32

   Nikt tych protokołów nie blokuje, po prostu ich nie ma. Z komisji w której przewodniczącym jest pan Pogan (bezpieczeństwa i statutów) od roku nie są publikowane żadne protokoły. Z komisji w której przewodniczącym jest pan Leszek Słota (infrastruktury) od pół roku nie pojawił się protokół.
   Przewodniczący rady przy okazji dyskusji na jednym z profili FB tłumaczył, że nie ma żadnych instrumentów by wpływać na radnych.
   Pozostaje więc tylko wymienić komisje i ich przewodniczących z imienia i nazwiska i mieć nadzieję, że to pomoże.

 4. Anonim-nie-Gall

  04/11/2018 o 14:21

  Przewodniczący nie ma instrumentów? Ok, nie może nakładać kar itp, ale pomijając kwestię autorytetu, którym powinien się cieszyć, można zerknąć na zapisy ustawy o samorządzie gminnym. Choćby takie:

  Art. 19 ust. 2: Zadaniem przewodniczącego jest wyłącznie organizowanie pracy rady oraz
  prowadzenie obrad rady.
  Art. 21 ust. 3: 3. Komisje podlegają radzie gminy, przedkładają jej plan pracy oraz
  sprawozdania z działalności.

  Skoro więc przewodniczący jest tym „organizatorem” to coś tam powinien mieć do powiedzenia w kwestii prac komisji…

 5. Franek

  04/11/2018 o 20:48

  Protokoły z Sesji Rady do BIP-u trafiają z miesięcznym opóźnieniem bo protokół zatwierdzany jest dopiero na następnej sesji i tak np. protokół z sesji styczniowej jest zatwierdzany przesz radnych na sesji lutowej i dopiero wtedy może trafić na BIP.

 6. Zenon

  05/11/2018 o 06:07

  A te laptopy to szanowna Rada umie obsługiwać ?

  • Anonim

   08/11/2018 o 18:14

   Pewnie stawiaja pasjansa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę